Acasă

Bilete
18:00
SCENA ȘURII
Kjartan & Hét Hat Club (USA, HU, FR)
19:30 Sofi & The Baladis (ISR)
21:30 Csík zenekar (HU)
23:30-05:00 Dans tradițional în șură
23:30-05:00 Jam session internațional
12:00-13:00
SCENA ȘURII
Cafea cu Sofi Tsedaka, solista trupei Sofi & the Baladis (ISR)
14:00-15:00 Cântece tradiționale din Mera – Tötszegi András „Cucus” și Tötszegi Tekla, din Mera
15:00-16:00 Curs de dansuri tradiționale din Mera
18:00 Fölszállott a páva show
19:30 Trei Parale (RO)
21:00 Gala concursului primașilor din Țara Călatei
21:45 Erdőfű Népi Kamarazenekar (HU)
23:30-05:00 Dans tradițional în șură
23:30-05:00 Jam session internațional
12:00-18:00
STUDIOUL BIVOLULUI
Expoziție: Martin György, etnocoreologul
13:00-14:30 Lone Samaritan, documentar israelian (cu subtitrare: en), 2009. Barak Heymann (50 min.) + Q&A Sofi Tsedaka (actorul principal) (en)
15.00-18.00 A II-a ediție a concursului primașilor din Țara Călatei
12.00-17.30
ȘURIȚA COPIILOR
Activități meșteșugărești pentru copii
14.00-14.40 Dans tradițional
14.40-15.00 Cântece tradiționale
17:00-17:40 Povești pentru copii: Agócs Gergely (hu)
14.00-14.30
MUZEUL ETNOGRAFIC
Vizită ghidată în Muzeul Etnografic din Mera (ro)
14:30-15:00 Vizită ghidată în Muzeul Etnografic din Mera (hu)
15:00-16:00 Prezentarea etnografică a portului popular din Mera – Dr. Tötszegi Tekla (ro)
16.00-16.30 Vizită ghidată în Muzeul Etnografic din Mera (hu)
16:30-17:00 Vizită ghidată în Muzeul Etnografic din Mera (ro)
17.00-18.00 Prezentarea etnografică a portului popular din Mera – Dr. Tötszegi Tekla (hu)
15:30-16:30 CHILL ZONE Povești pentru adulți – Agócs Gergely (hu)
17:00-18:00 BISERICA REFORMATĂ Mera-tour: Arhitectura populară în Mera – plecare de la biserică (ro/hu/en)
12:00-13:00
SCENA ȘURII
Cafea cu Serani Guevara, solista trupei
14:00-15:00 Cântece tradiționale din Mera – Magyarosi András și fiul lui, Zsolt din Mera
15:00-16:00 Curs de dansuri tradiționale din Mera
18:00 Near East Collective (GR, TR, UK)
20:00 Sirani Guevara (MX)
21:30 Gala concursului fecioresc
22:00 Romano Drom (HU)
23:30-05:00 Dans tradițional în șură
23:30-05:00 Jam session internațional
14.00-15.30
BISERICA REFORMATĂ
Szokolay Dongó Balázs & Kubinyi Júlia (HU)
17:00-18:00 Mera-tour: Arhitectura populară în Mera – plecare de la biserică (ro/hu/en)
10:00-18:00
STUDIOUL BIVOLULUI
Expoziția micilor producători din Țara Călatei – Gazdă: Sara Meaker & Douglas McFarlane
12:00-18:00 Expoziție: Martin György, etnocoreologul
12:00-13:00 Obiceiurile bivolilor – Varga György (hu/ro)
13:00-13:30 Martin György nyomában, ep. 2 (Kalotaszeg), film documentar, Ungaria (hu). Sztanó Hédi, Nagy Anikó Mária (26 min)
13:30-14:00 Vernisaj de expoziție: Martin György, etnocoreologul
14:00-15:50 Aferim!, dramă istorică, 2015. Radu Jude (108 min.) (ro)
16:00-16:45 Istoria tarafului urban din Moldova și Valahia. Sec. XVIII-XX, Florin Iordan, etnomuzicolog (ro)
16:45-17:30 Povești despre bivoli – Varga György (hu/ro)
10.00-17.30
ȘURIȚA COPIILOR
Activități meșteșugărești pentru copii
12.00-12.40 Dans tradițional
12.40-13.00 Cântece tradiționale
14.00-15.00 Povești pentru copii: Agócs Gergely (hu)
14.00-14.30
MUZEUL ETNOGRAFIC
Vizită ghidată în Muzeul Etnografic din Mera (ro/en)
14:30-15:00 Vizită ghidată în Muzeul Etnografic din Mera (hu)
15:00-16:00 Prezentarea etnografică a portului popular din Mera – Dr. Tötszegi Tekla (ro)
16.00-16.30 Vizită ghidată în Muzeul Etnografic din Mera (hu)
16:30-17:00 Vizită ghidată în Muzeul Etnografic din Mera (ro/en)
17.00-18.00 Prezentarea etnografică a portului popular din Mera – Dr. Tötszegi Tekla (hu)
11:00-18:00 CASA DE CULTURĂ Concurs de dans fecioresc din Țara Călatei
15:15-16:15 CHILL ZONE Povești pentru adulți – Agócs Gergely (hu)
12:00-13:00
SCENA ȘURII
Cafea cu Vassvik Torgeir, solist al formației Vassvik (NOR)
13:00-14:00 Cântece țigănești din Mera – Berki Béla „Árus”, acordeonist din Mera
15:00-16:00 Curs de dansuri tradiționale din Mera
18:00 Vassvik (NOR)
20:00 Dikanda (PL)
22:00 Ferenczi György & Rackajam (HU)
23:30-05:00 Dans tradițional în șură
23:30-05:00 Jam session internațional
11:00-12:00
BISERICA REFORMATĂ
Slujbă de sărbătoare
14.00-15.30 Navratil Andrea și Demeter László (HU)
17:00-18:00 Mera-tour: Arhitectura populară în Mera – plecare de la biserică (ro/hu/en)
15:30-16:00 CIMITIR Comemorarea lăutarilor decedați din Mera
10:00-18:00
STUDIOUL BIVOLULUI
Expoziția micilor producători din Țara Călatei – Gazdă: Sara Meaker & Douglas McFarlane
12:00-18:00 Expoziție: Martin György, etnocoreologul
12:00-13:00 Obiceiurile bivolilor – Varga György (ro/hu)
13:00-14:00 Where words fail, music speaks, secvență de film documentar, 2016 (sub.: en). Josephine Links (15 min.). Q&A Vassvik Torgeir (en)
14:00-16:00 Kalotaszegi Madonna (Madona din Țara Călatei), film de dragoste, Ungaria,1943. Endre Rodríguez (89 min.) (hu). Cinema, Țara Călatei, identitate – Boros Lóránd etnograf, prezentare (hu)
16:00-17:00 Povești despre bivoli – Varga György (ro/hu)
17:00-18:00 Semicentenarul culegerii de muzică și dans popular de la Turea din 1969. Proiecție de film și discuție cu Zsuráfszky Zoltán, director artistic, Ansamblul Național Ungar de Dans (hu)
10.00-17.30
ȘURIȚA COPIILOR
Activități meșteșugărești pentru copii
13.30-14.30 Povești pentru copii: Hatházi Noémi (hu)
16.00-16.40 Dans tradițional
16.40-17.00 Cântece tradiționale
14.00-14.30
MUZEUL ETNOGRAFIC
Vizită ghidată în Muzeul Etnografic din Mera (ro/en)
14:30-15:00 Vizită ghidată în Muzeul Etnografic din Mera (hu)
15.00-16.00 Prezentarea etnografică a portului popular din Mera – Dr. Tötszegi Tekla (ro)
16:00-16:30 Vizită ghidată în Muzeul Etnografic din Mera (hu)
16.30-17.00 Vizită ghidată în Muzeul Etnografic din Mera (ro/en)
17.00-18.00 Prezentarea etnografică a portului popular din Mera – Dr. Tötszegi Tekla (hu)

MERA WORLD MUSIC